O škole

Samostatná Základní umělecká škola ve Smiřicích, tehdy ještě Lidová škola umění byla zřízena 1.září 1982. Několik let se hledaly vhodné prostory k výuce a tak v prvních letech probíhalo vyučování v učebnách základní školy. Navzdory mnoha organizačním problémům již po dvou letech vznikl dechový orchestr.

V roce 1986 získala škola samostatnou budovu, vilu poblíž základní školy. Budova byla původně restaurací, později okrskem veřejné bezpečnosti. V roce 1999 byl objekt vrácen restituentům a v roce 2001 odkoupil budovu Městský úřad ve Smiřicích. Po potřebných stavebních úpravách půdních prostor a změně některých dispozic byl vytvořen prostor vhodný k zahájení výuky.

Škola vyučuje v hudebních a výtvarném oboru. V roce 2016 proběhla výměna oken a následném roce oprava střechy a nátěr a drobná oprava povrchu fasády budovy. V průběhu hlavních prázdnin roku 2018 proběhla zásadní rekonstrukce interiéru. Mění se systém vytápění z elektrického na teplovodní ohřev plynovým kotlem. Proběhla kompletní rekonstrukce elektroinstalace, došlo na změnu dispozic některých učeben, snížení stropních podhledů, včetně zvukových izolací, výměna dveří a mnoho dalších drobných oprav a úprav. Nejzásadnější změnou je rozšíření a stavební propojení učebny hudební nauky a učebny bicích nástrojů. Vzniká tak kýžený a tolik potřebný koncertní sál.